Podvody na inzercích!

Podvody na inzercích!

Podvod přes inzerát

Prodáváte zboží přes inzerát na prodejních serverech nebo sociálních sítích? Dejte pozor na falešné kupující. Můžete přijít o peníze. 

Podvodníci využívají kontaktních údajů z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se z prodejce různými způsoby manipulovat k provedení různých plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě apod. Nejčastěji pracují pachatelé s podvodnými platebními bránami, fiktivními přepravními společnostmi nebo falešným příjemcem.

Podvodná platební brána:
Cílem je nasměrovat oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. Pro takový web jsou často ke zvýšení důvěryhodnosti zneužita loga, grafika nebo názvy reálných ověřených doručovacích společností nebo poskytovatelů služeb.  Příkladem je smyšlená služba Bazoš-pay.

Podvodná přepravní společnost:
Cílem je opět manipulace k zaslání peněz na účet podvodníků. V komunikaci často figuruje smyšlená přepravní společnost s věrohodnými webovými stránkami s obvyklými funkcionalitami jako sledování zásilky, chat s technickou podporou apod. Fiktivní dopravce se snaží navodit iluzi, že jsou peníze za prodávané zboží již na cestě, ale je nutné vyrovnat přeplatek, nedoplatek, zaplatit kauci k uvolnění částky apod. Pokud prodávající manipulaci podlehne a peníze odešle, přicházejí pod různými záminkami další a další výzvy k dalším doplatkům za dopravu, přeplatkům aj. Podvodníci v tu chvíli již cílí na sunk cost fallacy, tedy snahu oběti dotáhnout v tomto případě prodej do konce, když už do něj vložil peníze. 

Podvodný příjemce:
V těchto případech se podvodníci snaží vylákat odeslání zboží, které nikdy nezaplatí. Adresa pro doručení bývá často v zahraničí anebo na adrese, kde zboží může bezpečně převzít relativně anonymní osoba (doručovací společnost u běžných zásilek neřeší, komu je zboží předáno).

V některých popisovaných případech figurují platby v kryptoměnách, např. cestou legitimní platební brány, kde oběť „nakoupí“ krypto ve prospěch cizí peněženky nebo je oběť navedena k vytvoření účtu u směnárny.

Co signalizuje pravděpodobný podvod?

 • Na inzerát reaguje cizinec. Není moc pravděpodobné, že si někdo ze zahraničí najde český inzerát s relativně běžným zbožím.
 • Kupující požaduje nestandardní způsob dopravy, např. prostřednictvím neznámé zahraniční přepravní společnosti, nebo vyzvednutí zástupcem společnosti.
 • Kupující navrhuje nestandartní způsob platby. Příkladem je zajištění jeho platby „přepravní společností“, která peníze uvolní, až bude složena záloha nebo bude zboží na cestě nebo platební brána, který vyžaduje údaje z platební karty prodávajícího.
 • Kupující požaduje platbu přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo chce platit v kryptoměně.
 • Pro připsání zaslaných peněz má být složena jednorázová platba ze strany prodávajícího, nebo se objeví se komplikace, které vyžadují zaslání platby.
 • Zboží má být odesláno ještě před tím, než prodávající obdrží platbu.

Zbystřete tedy vždy, když prodej vybočuje ze standardního modelu: podám inzerát -> ozve se zájemce -> zaplatí -> zašlu zboží (popř. zašlu na dobírku).

Bazarový podvod krok za krokem

 1. Uživatel zveřejní inzerát na bazaru nebo jiné stránce zaměřené na prodej zboží.
 2. V řádu minut je kontaktován domnělým kupujícím. (Rychlost je dána tím, že útočníci mají na stránkách bazarů nasazené roboty, které monitorují nové inzeráty a následně rozesílají předpřipravené zprávy.)
 3. Klientovi je ve zprávě sděleno, že kupující má zájem o jeho zboží.
 4. Podvodník posílá odkaz na přepravní společnost, která má zboží vyzvednout. Jeho součástí má být i potvrzení přijetí peněz od podvodníka. (Příchozí peníze se nikdy nepotvrzují.)
 5. Klient v domnění, že autorizuje příchozí platbu, předává na podvodných stránkách své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.

Zdroj: policie.cz

Odkazy na super články o podvodech jsou i zde:

Češi se už naučili, že v bazarech jde o peníze. Podvodníci našli nový trik – Seznam zprávy

Podvodníci na Bazoši přitvrzují: máme ukázku nových zákeřných triků

Stačilo pár okamžiků. Úspory mi z účtu mizely před očima, popisuje podvedený muž – Deník.cz (denik.cz)

Podvodníci z Bazoše se zlepšují: Pro každou oběť mají podvod na míru (insmart.cz)

Jak probíhají podvody v internetových bazarech? Příběh čtenářky, která přišla o tisíce (insmart.cz)

Podvod na Bazoši a Sbazaru. Teď vypadá i jako kupec | Peníze.cz (penize.cz)

Jak probíhá poštovní podvod? Vyzkoušeli jsme to za vás (insmart.cz)

Podvody na Bazoši a Sbazaru: Číslo své karty nikam nezadávejte (insmart.cz)

Takto vás oberou. Chtěla jsem prodávat na bazaru a ozvali se mi samí podvodníci – Měšec.cz (mesec.cz)

A jedno super video na závěr:

Podvodů přibývá a mění se i taktika podvodníků, kdy jejich podvody jsou stále lepší a důvěryhodnější. Pokud chcete o podvodech vědět a vidět, jak přesně fungují, tak vám doporučím YouTube kanál od Jirky, který je v tomto prostě machr a jeho videa jsou skvěle natočená!

Odkaz na Jirkův YouTube kanál zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLDZJQ2yRtqxBaV-4zxttWuoZKoavcaPW1

Všechny videa o podvodech od Jirky naleznete také zde: https://csbazar.cz/internetove-podvody-a-skvele-videa-od-jirky/

Několik obrázků o podvodech:

Viewimage
Viewimage 1
Viewimage 2
Viewimage 3
Viewimage 5
Viewimage 4

O podvodech jsme psali také zde: Podvodníci na bazarech

Závěrem bychom Vám chtěli sdělit, ať jste extrémně opatrní a ať nepřijdete zbytečně o své penízky! Bohužel nedokážeme zabránit podvodům na naší inzerci. Nedejme společně šanci šmejdům! V případě podvodného jednání ze strany člověka inzerujícího na našem bazaru nás neváhejte kontaktovat! 🙂

Přejeme Vám mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě a pevné zdraví. 🙂 <3

Přidat komentář