Podvodníci a podvody na bazarech! Dá se s tím něco dělat?

Podvodníci a podvody na bazarech! Dá se s tím něco dělat?

Každý den se objevují v médiích případy, kdy podvodník podvedl někoho na bazaru nebo inzerci. Scénáře těchto podvodů jsou stále stejné a přesto se najdou důvěřiví lidé, kteří skočí na návnadu podvodníka. Podvodného zájemce nebo inzerujícího odhalíme snadno podle nedobré češtiny i když s rozmachem umělé inteligence toto nebude vždy platit. Podvodníci jsou kolikrát občané ČR s dobrou češtinou nebo dokonce pomáhají zahraničním podvodníkům s úpravou podvodného textu, takže je těžší je odhalit. Na naší inzerci jsem zablokoval už nespočet podvodných inzerátů, které ani nevidíte, jelikož inzeráty schvalujeme ručně vyhodnocením každého inzerátu zvlášť.

Filtrovat samotné podvodníky, kteří zareagují na Váš inzerát ale nemůžeme. Všímám si ve statistikách, že na náš bazar sem tam zavítají návštěvníci z celého světa, což značí, že mezi nimi jsou nepochybně i podvodníci. Nutno zmínit, že podvody jsou problémem nejen inzercí a bazarů, ale celého internetu. Číhají na nás všude a není proti nim jiné obrany než používat zdravý rozum!

!!! Konkrétně na inzercích platí zlaté pravidlo, že když někdo chce mnou inzerovanou věc, tak se domluvím buď na osobním převzetí, dobírkou nebo mi zaplatí dopředu na účet. Co tedy potřebuje zájemce maximálně znát je číslo účtu na který má zaslat peníze nebo místo, kde se sejdeme a obchod uskutečníme z očí do očí! Určitě nikde nezadávám číslo mé kreditní karty, neinstaluji si žádné aplikace apod. Dále je i dobré se spojit se zájemcem telefonicky a ověřit si, že se jedná o reálnou a česky mluvící osobu!

14c3a1c9 C428 49fd 8558 911a6c91ee8b

Dá se proti těmto podvodům bojovat?

Reálně? Nedá! Z pohledu člověka vlastnícího inzertní portál je nemožné eliminovat stoupající podvody! Podvodníkům to den co den vychází všude na internetu a tak to zkoušejí stále dokola! Inzerujícímu podvodníkovi můžeme zablokovat a smazat účet. Informace popřípadě předat přímo Policii ČR.

V případě, že se podvodník tváří jako zájemce o inzerované zboží je to už horší! Tito podvodníci používají VPN, která jim umožňuje být na internetu zcela anonymní! Takže podvodník, který operuje třeba z Ruska se skryje prostřednictvím VPN a není téměř šance ho vypátrat. Pokud Vás tedy někdo podvede, tak i vzhledem k množícím se případům je skoro nemožné, aby ho Policie ČR vypátrala. Když se tedy nedaří ani policii vypátrat a zamezit podvodníkům tyto praktiky, tak co s tím můžeme dělat my, jakožto provozovatelé inzercí?

Pro podvodníky, kteří operují ze zahraničí není také sebemenším problémem koupit si přes internet české telefonní číslo, takže i systém ověření skrze telefonní číslo není řešením! Sám jsem si vyzkoušel, jak snadné a levné je koupit si české telefonní číslo na internetu přes které můžete posílat zprávy a normálně volat, aniž byste měli SIM kartu fyzicky u sebe! Systém ověření čísla používá například Bazoš a když jsem na něm inzeroval, tak mi stejně chodili odpovědi na můj inzerát od podvodníků! Tedy ani giganti, jakými jsou Bazoš nebo Sbazar prostě nemůžou najít páky na podvodníky, což jim nelze mít za zlé!

Zcela nejlepším řešením tedy je používat zdravý rozum a uvědomit si, že když jsem prodejce, tak kupující má platit mi a ne já jemu! Dalším pravidlem je neklikat na podezřelé odkazy a na nich nevyplňovat žádné údaje Vaší kreditní karty!

Jedinou obranou proti šmejdům je nedat jim šanci na úspěšný podvod a popřípadě zablokovat jejich kontakty a e-mailové adresy, aby Vás nemohli již kontaktovat.

O internetových podvodech a o tom, jak tyto podvody fungují jsem psal články, které naleznete zde:

Podvody na inzercích

Internetové podvody – skvělé videa od Jirky!

Přidat komentář