Bezpečnost na internetu

Bezpečnost na internetu

Dobrý den,

v tomto článku bych trošku rozebral pár základních zásad pro bezpečné užívání internetu.

1. Zvolte si bezpečná hesla a nikoliv snadno zapamatovatelná. Například nejpoužívanější hesla na světě jsou 12345, 123456, 123456789, 1234567890 a password (tedy heslo). Volte vždy složitější hesla s více znaky a ideálně kombinujte malá a velká písmena, čísla a speciální znaky. Nepoužívejte stejná hesla pro více webů a nikdy si je neukládejte přímo do internetového prohlížeče. Pokud je to možné, tak vždy používejte dvoufázové ověřování např. prostřednictvím autorizačních aplikací.

2. Vyvarujte se placení online přes veřejné Wi-Fi sítě. Všechny platby si nechte na daleko bezpečnější domácí připojení. Při placení online na různých webech si ověřte, jestli je připojení webové stránky ověřené, bezpečné a šifrované. Jak poznám, jestli je webová stránka bezpečná a šifrovaná? Jednoduše si v internetovém prohlížeči ověřte, jestli webová adresa začíná „https://“ místo „http://“. Weby s https používají certifikační autoritu tzv. Let’s Encrypt a vedle URL adresy bývá symbol zamknutého zámku.

Jak můžete vidět na obrázcích, tak je tomu tak i v našem případě.

Zabezpeceni 3

3. Vyhněte se zadávání citlivých dat na veřejných Wi-Fi sítích. Na veřejných Wi-Fi sítích nejste totiž dostatečně chráněni a je možnost, že vaše citlivá data může někdo zneužít.

4. Nestahujte neověřený obsah, software a přílohy pochybných e-mailů.

5. Používejte antivirové programy. Pro běžné užití stačí základní antivirový program, který nabízí Windows v základu, ale i ten není nezranitelný pokud stahujeme na webu vše možné včetně nelegálního softwaru.

6. Nikdy nesdělujte cizím osobám své přihlašovací údaje ani údaje k platebním kartám!

Pokud máte čas, tak bych vám závěrem doporučil tento podcast ve kterém se probírá bezpečnost na internetu.

Přidat komentář